poniedziałek, 3 lipca 2017

Artezan: Château

Château to bez wątpienia jedno z najśmielszych piw w historii polskiego piwowarstwa. Doprawdy, chyba nawet najśmielsze. Zostało wypuszczone do sprzedaży na początku 2013 roku. No wiecie - trzy browary rzemieślnicze w kraju na krzyż, a centrum dyskusji o piwie w polskiej sieci - forum browar.bizu. Kwaśne piwo, leżakowane w beczkach po winie, w dodatku za bodajże 30 zł - minęło trochę ponad cztery lata, dzisiaj to już nic takiego, ale wtedy to były dość odległe rejony kosmosu dla przeciętnego polskiego miłośnika piwa (dla przeciętnego Polaka oczywiście dalej są i za mojego życia raczej już zawsze będą). Ja już wtedy kwasy jakieś miałem za sobą, nawet oud bruin jedno, ale jeszcze traktowałem je jako bardzo dziwną wyspę w świecie piwa, zaś leżakowanie w beczkach po winie brzmiało już zupełnie nienormalnie, więc nie wiem, jak brzmiało dla ciężkich betonów pokroju becika i innych dinozaurów z bbizu. 

Tegoroczne Château to dopiero trzecia warka - obie pierwsze wyszły w 2013 roku, zatem powrót po długim czasie, rzut na dużo podatniejszy grunt. Ze względu na istotne zmiany w procesie powstawania trzecia warka jest osobno traktowana na ratebeerze i dzierży dwa zaszczytne tytuły - 15. najlepsze polskie piwo i 19. najlepsze flamandzkie ale świata. Do butelek trafiło dwa lata po uwarzeniu, z czego 20 miesięcy spędziło w beczkach po francuskim czerwonym winie.

Informacje ogólne:
Piwo: Château
Kraj: Polska
Województwo: mazowieckie
Miasto: Błonie
Browar: Artezan
Styl: oud bruin (French Red Wine BA)
Alkohol: 7,2%
Ekstrakt: 17,5%
Objętość: 330 ml
Warka: do 30.06.2017 r.
Cena: brak danych

Opakowanie
Świetne, wysublimowane bez przesadnej elegancki (bączki są raczej rubaszne niż eleganckie). 
8,5/10



Barwa
Piękna, głęboka, rubinowa czerwień przechodząca w brąz.
4,5/5

Piana
Dość obfita i gęsta, ale niezbyt trwała.
2,5/5

Zapach
Przepiękny, intensywny aromat łączący flandersową klasykę (zielone jabłka, wiśnie, czereśnie, maliny, subtelny ocet, drewno) z nieco mocniej niż zwykle w tym stylu wyczuwalnymi ciemnymi słodami w postaci czekolady. Naprawdę znakomity.
9/10

Smak
Zachowuje zalety z zapachu i wzmacnia je o mocniej wyczuwalne czerwone wino. Jest bardzo gładkie i łagodne, kwas jest umiarkowany, nie ma flamandzkiego octu, tylko drewno, czerwone wino, czerwone owoce i subtelna czekoladowa słodycz.
9,5/10

Tekstura
Bez zarzutu.
5/5

9.0/10

Szczerze mówiąc, aż takiej bomby się nie spodziewałem, ale to naprawdę fantastyczne piwo, myślę że polskie top 10 lekką ręką. Artezan nigdy mi tak nie zaimponował - to jest ich prawdziwe chef d'oeuvre, a nie żaden Samiec Alfa, przynajmniej odnosząc się do jego drugiej warki. Trafili niesamowicie w mój gust - wspaniała, elegancka, spokojna interpretacja oud bruin.

2 komentarze:

  1. Oud bruin ?

    Sam "artezan" w wywiadzie powiedzial ze to zwykle ciemne piwo z beczki po winie.

    1 warka 500ml 15zl
    2 warka 500ml 20zl
    3 warka 330ml 38zl
    Tego ostatniego nie rozumiem

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jakbym miał się kierować tylko oficjalnymi informacjami z browarów przy klasyfikacji, to wiele piw musiałbym klasyfikować po prostu jako "piwo". Właściwości wizualno-smakowe Château w zupełności pozwalają uznać je za oud bruin i tyle.

      Ja tam trochę rozumiem, skoro sprzedało się na pniu. Artezan wypracował sobie bardzo silną markę i już od dłuższego czasu wykorzystuje to przy ustalaniu cen. Nie cieszy mnie to, ale i nie dziwi.

      Usuń